Open Source

Django 1.5 wydane!

Dnia 26.02.2013r światło dzienne ujrzała nowa wersja Django oznaczona numerem 1.5. Standardowo już, informacje o wydaniu zawierają szczegóły na temat wprowadzonych zmian, ponieważ jednak jest on dosyć obszerny podsumujmy najważniejsze rzeczy:

  • konfigurowalny model User. Dostępny we wcześniejszych wersjach model User, wciąż jest dostępny, jednakże od tego wydania dostępny jest system umożliwiający określenie modelu używanego przez system autoryzacji,
  • obecne wydanie jest pierwszym, które wspiera Python 3 (dokładniej wersje 3.2 i późniejsze). Wsparcie to jest wciąż w fazie eksperymentalej (głównie z powodu mniejszego zainteresowania, a co za tym idzie testów, niż się spodziewano). Dostępny jest także poradnik dotyczący migracji na Python 3, jednocześnie od teraz błędy związane z kompatybilnością z Python 3 będą traktowane jako 'blockery' dla przyszłych wydań Django.
  • Python 2 jest nadal wspierany, jednakże od Django 1.5 minimalna wymagana wersja to 2.6.5 a wersja zalecana wersja to 2.7.3 lub późniejsze.

  • Zmiany dotyczą nie tylko samego frameworka Django, lecz także dokumentacji, w tym:
    • odświeżenie wyglądu strony głównej dokumentacji, dzięki czemu znalezienie niezbędnych informacji powinno być jeszcze łatwiejsze,
    • zaktualizowano tutorial, oraz dodano kilka nowych (w tym bardziej zaawansowane tematy jak tworzenie aplikacji używalnych w wielu projektach)
    • mocno rozbudowana została dokumentacja w zakresie Class-Based-Views

Jest to tylko czubek góry lodowej, gdyż Django 1.5 ma o wiele więcej do zaoferowania, a wszystko to opisane jest w informacjach o wydaniu.

Django 1.5 można pobrać z oficjalnych serwerów jak równiez zainstalować przez Twój ulubiony manager pakietów Pythona.

Napisał: Przemysław Kukulski, dnia: Luty 26, 2013

Komentarze

Komentarze wyłączone

W celu zabezpieczenia się przed spamem komentarze są wyłączone.